neděle 6. srpna 2017

Horší než v 1984! Zničí Seznam.cz váš oblíbený nezávislý web?

Ihned.cz a další weby přinesly zprávu, že Seznam.cz upravil pravidla reklamy pro zpravodajské weby, které má postihnout dezinformační, lživé a konspirační weby.

V článcích se dále uvádí, že s bližšími podrobnostmi nás Seznam.cz obeznámí v příštím týdnu. Lidi na internetu však nečekali na oficiální potvrzení a začali se bát ofenzívy na nezávislá média. Na Facebooku Aktuálně.cz se dokonce zpěvák z legendární americké punk-rockové kapely The Offspring oháněl tím, že je to horší než v 1984 od Orwella.Pojďme se mrknout na to, jak moc je omezování svobody slova horké.


Pár odkazů k pravidlům pro fajnšmekry

Seznam.cz má pro inzerci řadu pravidel. Pro provozovatele, kteří na své zpravodajské weby umisťují reklamu přes seznamácký reklamní systém Sklik jsou zásadní:

·       obecná pravidla

Poslední jmenovaný soubor pravidel byl ten, který vzbudil emoce. Konkrétně třetí odrážka „obsah stránek je v rozporu s fakty, smyšlený, dezinformační či klamavý". Jakože, když jedete fake news, Seznam vás vyřadí z partnerského programu a nebude vás propagovat na svých webech. O tom více na konci článku.

A co to znamená, kromě očekávatelného budoucího masivního trollingu, až Novinky, Parlamentní listy či další z webů zobrazující sklikovou inzerci, vydá nějakou kravinu, znamená? No… dozvíme se konkrétně příští týden.

Ale již nyní si můžete ověřit, jestli je Váš oblíbený web v existenčním ohrožení, když mu nepotečou prachy z Skliku.

Jednoduše se naučíme poznat, která inzerce je z Skliku, a použijeme selský rozum.


Jak poznám, že je ten inzerát od Seznamu?

Když je to grafická inzerce

Různé inzertní systémy mají často na svých bannerech umístěné logo. U Skliku je to v pravém spodním rohu banneru psí pacička.A když na sklikovém banneru najedete na banner, odkaz vede na URL obsahující "imedia.cz".Často vedle pacičky na webu uvidíte i bannery s trojúhelníčkem v pravém horním – to je reklamní systém od Googlu.Při najetí na banner od Googlu, odkaz vede na URL obsahující "google".Když na banneru není logo, opět na něj najeďte a podívejte se na URL. Ta vám zase spoustu věcí prozradí.


Když je to textová inzerce

Najeďte na inzerát a URL zase všechno prozradí.

"Imedia" značí Sklik, "Google" Google. To je stejné jako u bannerů.

Teď, když máte teoretickou průpravu, můžeme zkontrolovat, kolik z inzerce je tam od Skliku.


Jak jsou na tom s inzercí od Seznamu hlavní podezřelí

Já se za vás mrkl, na weby, které jsou v tomto případě zmiňovány - AC24.cz a NWOO.org.Tento web je reklamami úplně zahlcený:
A tyto všechny jsou od Googlu.

Sklikové bannery jsou až někde dole na úrovni komentářů. A to prosím není moc lukrativní pozice. Než jsem tam doscrolloval, napočítal jsem 8 inzerátů od Googlu a jeden RTB.Na mobilech, má AC24.cz pouze googlovské bannery.

AC24.cz využívá více reklamních systémů, důraz klade především na Google. Na Seznamu to zde nestojí.Hned nahoře, na skvělé pozici mají umístěný velký banner od Skliku. To je dobrá pozice. Z toho jim prachy, které stojí za zmínku, určitě tečou.Hned pod tím máme banner a první článek je očividně komerční. Navíc máme inzeráty po stranách.NWOO.org nemá mobilní web. Na mobilu se zobrazí to samé, co na webu.


Jakmile do toho Seznam.cz řízne, bude třeba nahradit seznamácký banner jiným, ideálně googlovským. To bude rychlovka. Za pár dní to zase poteče. Překlenout dobu bez příjmů z vrchního banneru jim můžete přes ten PayPal.Výhradně sklikovou inzerci využívá web Novarepublika.cz. Na webu vidíme tři plochy pro Sklik.cz. To je docela zajímavé, když se jedná o web hostovaný na Blogger.com - tedy blogovací platformě od Googlu...Novarepublika.cz nemá na mobilní verzi svého webu žádné inzeráty. O prachy z reklamy se provozovatelé především připravují sami.Ale zase - přehodí to na googlovský reklamní systém a jsou v cajku.


Další postihy pro fake news od Seznamu

Seznam.cz vedle odstřihnutí fake news webů od inzerce, také plánuje konec sdílení fake news ve výpisu zpráv na hlavní stránce Seznam.cz a v katalogu odkazů a v sekci Denní tisk na Novinky.cz.

A co to v praxi znamená?Když na hlavní stránce scrollujete trochu dolů, zobrazí se vám výběr článků z českého internetu. Je to nekonečný feed, takže můžete scrollovat dolů, jak dlouho chcete.

Aby to zjišťování, jestli bude od příštího týdne Seznam.cz cenzurovat váš oblíbený nezávislý web, byla zábava, doporučuji si u toho zahrát chlastací hru.

Pokaždé, když se při scrollování narazíte na váš oblíbený konspirační web, dejte si panáka. Pak mi tady do komentářů napište, jak jste se vykalili. Pokud váš nej fake news web není zrovna Security Magazín, velká párty to nebude...V katalogu odkazů najdeme několik webů, které think-tank Evropské hodnoty uvádí jako tvůrce dezinformací a manipulací (a asi můžeme očekávat, že tyto weby to postihne), například Novarepublika.cz, CzechFreePress.cz, SvobodneNoviny.eu.

Ale s tímto katalogem odkazů to pravděpodobně moc velká ztráta na návštěvnosti nebude. Na hlavní stránce Seznamu jsem na něj odkaz nenašel a musel použít vyhledávač.Tento přehled zpravodajství na hlavní stránce Seznamu svůj odkaz má.


Má i svůj odkaz na Novinky.cz. S nějakou návštěvností tady tedy můžeme počítat.V přehledu denního tisku jsem nenašel ani jeden web v kategorii "weby - tvůrci dezinformací a manipulací" podle Evropských hodnot, zato několik v kategorii "dezinformační a manipulativní webové platformy" včetně Parlamentních listů.

A to bych hodně čuměl, kdyby si Seznam vyšlápl i na Parlamentní…


Opáčko na závěr

Seznam.cz nemá monopol na internetovou reklamu, ani konkrétně na PPC systémy, které fake news weby hojně využívají.

Provozovatelé mohou reklamní plochy Skliku nahradit systémy od Googlu či jinými.

Seznam.cz u nás nemá monopol na vyhledávání. Spíše se jedná spolu s Googlem o dupol, kde podle odhadů Seznam tahá za kratší konec (odhady docházejí k poměru 2:1 pro Google, kdyžtak si je projděte, je jich tu několik). Ale to je teď jedno, jelikož vyhledávání se opatření netýká.

Týká se to výše uvedené propagace na několika webových stránkách Seznamu. Fake news weby se na nich buď nyní nezobrazují jako na hlavní stránce nebo to není zas takový odvaz, že by  je to nějak výrazně zasáhlo, jako u Odkazů a přehledu denního tisku. Také žádná velká destrukce.

Když se na to podíváme střízlivě - o likvidační opatření pro nezávislé weby se nejedná. Seznam.cz se ani moc nesnažil. Kdyby ty weby vyřadili z vyhledávání a webový prohlížeč Seznamu je blokoval, můžeme se o 1984 začít bavit.


Houby Orwell, maximálně první kolečko v salámové metodě. Maximálně. Spíš bych řekl, že je to od Seznamu to PR.

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis