čtvrtek 11. prosince 2014

Slibme si, že aspoň Ústí nad Labem budeme vždycky dávat

A nyní si řekneme, jak dopadlo celoroční zápolení Olomouce a Ústí nad Labem o titul Nejlepší skoro stotisícové město v republice.

Výsledek vás možná překvapí. S těžkým srdcem musím konstatovat, že Olomouc letos nevyhrála. Vyhrál zase Liberec. Liberečtí a jejich kraj nám i ústeckým dává podle každoročních studií Česká centra rozvoje sadu skoro ve všem. Navíc nás poráží i ve věcech, které jsou důležité – ve fotbale, v rozhlednách, ve fashion youtuberkách a v rapu.

Mám ale podezření, že Liberec nemůže být moc skvělé město, když se jeho nejlepší rappeři – Paulie Garand a Lipo – v mládí naučili suprově rapovat a ještě měli čas zmástrovat i zahálkové aktivity. Lipo nedá dopustit na svoji sečtělost. Paulie G. má nakoukánu nejednu videopůjčovnu. Ve skvělém městě by přece chodili ven, protože je to tam pěkné a neseděli doma. To se ještě prošetří…

Bitva mezi Olomoucí a Ústím nad Labem se vedla o druhé místo. Na začátku roku to bylo všecko jasné – druhá Olomouc, třetí Ústí. Pak se ale začaly dít věci.

První se střetli ústečtí Houpací koně s našimi Nylon Jail. Obě dvě kapely byly nominovány na hudební ceny. Houpací koně nominovaní na hudební cenu Apollo již před udílením oznámili, že když vyhrají, zřeknou finanční odměny pro vítěze od mafiánů z OSA ve prospěch charity. Přestože nakonec nevyhráli, svým zásadovým postojem rozsekali naše Nylon Jail, kteří získali akorát ocenění Objev roku v kategorii „Jsou nějaký divný a nemaj‘ hity“.

Byl to takový direkt, že se Olomouc musela vrátit na druhé místo něčím spektakulárním. Třeba tím, že by náš fotbalový klub Sigma Olomouc vědomě sestoupil do druhé ligy, kde by prvních pár kol do zápasu s Ústím hrál jako parta diletantů, nechal se od ústeckých fotbalistů podcenit a zmasakroval je red wedding style. Tak se stalo. Sejmuli je 5:0.

„Dóóóóóle je Desire City, skos ho ještě jednou!“ jsme si ale v nadšení zpívali jen krátce. Dva dny na to, 15. září, došlo k dalšímu tvrdému souboji. Tentokrát šlo petice za vypsání místní referend o hazardu. Ústecký krajský soud smetl ze stolu snahu zastupitelů města oddálit/zrušit/vypálit/počůrat/posolit referendum a stanovil termín hlasování v době konání komunálních voleb. V Olomouci projednávali referendum zastupitelé. Ti ho svědomitě zařízli stanovením termínu na 12. prosince.

To bylo obzvláště trapné. Olomouc má totiž ve znaku písmena SPQO, což je zkratka „Senatus Populusque Olomouciensis“, což znamená „senát a lid olomoucký“, což znamená, že tady máme nejlepší demokracii od dob Říma, mnohem lepší než v nějakém Ústí. Když nás pak v demokracii Ústí školí, vypadáme kvůli tomu jako seriozní idioti.

Pořád ale existuje šance pořadí zvrátit. Když k referendu přijde potřebných 35 % voličů, opět z Ústečáků naděláme Starky na svatbě. Lepší demokracii uhájíme i při vyšší účasti než ústeckých 18 %. Stačí přijít. Argumenty pro zákaz hazardu máte tady, proti zákazu zde. Přijďte všichni. Jde o čest města! Jestli je Kosíř někde nade mnou, tak ty Ústečáky dáme!

Ať to ale dopadne jakkoliv, chtěl bych Ústí nad Labem pogratulovat ke krásnému druhému místu, páč 18% účast nehrozí. Dobře Ústí! Zasloužilo sis to!

Tak si dáme tu jejich teda:

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis