čtvrtek 4. prosince 2014

Proč v referendu hlasovat proti zákazu hazardu

V pátek 12. prosince se v Olomouci uskuteční referendum o absolutním zákazu hazardu na území města. I na mém rozhodnutí bude záležet, jak se město ke skořápkářům postaví. A já nevím, jestli si vzít vidle a hnát je z města nebo ne. Ono to totiž vypadá, že když hlasuju proti všem gembl pláckům, hlasuju pro mír a lásku, mír a lásku, nemusím dělat úplně nejlépe.

Ano, je mi jasné, že hlasovat proti zákazu hazardu znamená postavit se na stranu exekutorů, kradení škodovek, závislosti, deprese, zničených rodin a životů, sebevražd, potažmo i zpožděných RegioJetů a dalších negativních jevů toho, že mnoha hráčům u automatu patologicky nepřeje štěstí.

Proti tomu se často namítá, že Olomouc na hazardu ročně vykešuje 100 mega, což dělá 4,5 % ročního rozpočtu města. Tyhle prachy pak obratem posílá na kulturu, sport a další bohulibé účely. Bez toho by nebyly peníze pro Moravské divadlo nebo Podzimní festival duchovní hudby. No a to je docela problém. Být na stejné straně s exekutorskou mafií bych ještě zvládl, ale stát bok po boku s tradiční olomouckou „kulturou s duchovním přesahem“… To nedám. Tímhle se argumentovat pořádně nedá.

Olomoucká kauza 2

Ještě blbější argument, proč být proti absolutnímu zákazu hazardu jsou ty povídačky o tom, že úplný zákaz nic neřeší, akorát se gembleři přesunou do ilegálních heren. Toto tvrzení občas ještě někdo vyšperkuje tím, že zvěstuje ovládnutí města mafií jako při prohibici v USA.

Jen si to představte: Olomouc se dostává pod nadvládu hazardní mafie. Město je zahaleno noirovým smogem, lidi zase nosí divné klobouky, neustále kouří a z každého druhého kabátu vyčuhuje Thompson. Nálada ve městě je o to horší, že mafie si kupuje policii, soudy i státní zástupce. Organizovaný zločin prorostl do bezpečnostních složek jako nikdy před tím. Po dvaceti letech se vrací inkarnace „Olomoucké kauzy“. Vyhořela místní redakce týdeníku 5plus2 i studio Městského informačního kanálu. Reportéru Zdeňku Zukalovi se podařilo přežít atentát jenom díky tomu, že jeho auto zrychlí z 0 na 100 za 15 vteřin, zatímco mafiánský Ford T dosáhne nejvýše rychlosti 72 km/h. „Hanácké Al Capone“ má tolik prachů, že je utápí v mecenášství kultury a sportu – fotbalová i divadelní scéna hraje první ligu, stojí krásný hokejový stadion i Středoevropské fórum. V základech nových architektonických chloub města je sice víc investigativních novinářů a agilních policistů než betonu, ale jinak dobrý.

Teda, hlavně mi argument Al Caponem přijde dementní, protože USA mají rozlohu nějakých 9,8 milionů km² a Olomouc jen něco přes 100 km². A uznejte sami, že asi bude trošičku rozdíl v aktivitě mafie, když za prohibice byl nejbližší předmět zákazu v Mexiku, Kanadě nebo mezinárodních vodách, zatímco v případě Olomouce to bude přes pole v první vesnici.

Tonight, gambling is going to save lives!

Konec srandy. Herny s automaty jako nezanedbatelná součást občanské vybavenosti sídliště se hájit nedají. V určitých případech však nonstopík s hracími automaty bodne a městu je prospěšný.

To vám můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Mám totiž komplikovaný vztah se statutárním městem Brnem. Ono mě nemá rádo za to, že jsem před lety pohrdl přijetím na Masarykovu univerzitu. Já ho zase nemám rád, protože ono mě nemělo rádo první. Statutární město Brno to však hraje mnohem víc natvrdo než já. Vždycky když se do Statutárního města Brna vypravím na výlet, ono se postará o to, aby mi z něj ujel poslední vlak a já si musel počkat na první ranní spoj.

A to vám taková nonstop herna na přezevlení noci přijde vhod. Hospody v průběhu noci zavřou a vy jste napospas vydáni městu. Statutární město Brno si pamatuji jako celkem seriozní Gotham – všude se potulují kriminálníci a na každém rohu leží zavraždění milionáři a klečí brečící chlapečci. S tím, že noc přežijete na nádraží, nemůžete počítat – na kousek noci se zavírá a hlavně tam jde o život z celého statutárního města Brna nejvíc.

Ne v každém Gothamu znamená Joker smrt.

I když mám Olomouc za o něco menší Gotham než statutární město Brno, myslím, že jedna zahulená nonstop hernička, kde je výčep, pár matů a velká plazmová televize, na které běží Nova Cinema, by klidně někde u nádraží být mohla. Takhle totiž nejste na straně závislosti, exekucí a na straně podpory turistů v nouzi. Asi.

1 komentář:

  1. jedinej důvod proč to nechat jsou ty noční zevlovačky! Pokud zavřou herny, tak v noci fakt nebude nic otevřený. A to je smutný :-(

    OdpovědětVymazat

ShareThis