čtvrtek 20. listopadu 2014

Nové pravidlo pro obchody s oblečením

Konečně jsem potiskl tričko, které bude jenom moje. Cesta k němu byla však dlouhá. Hlavně proto, že jsem musel zajít do místního megaobchoďáku najít solidní trička za rozumnou cenu.

Při tom jsem si všiml dvou podezřelých módních trendů pro období podzim/zima 2014:
  • Převládajícím trendem u triček bez potisku jsou hnusné barvy v nenormálních velikostech. Nekecám. V Cetkách & Aušusech, Hadřících & Monterkách, Gatích i dalších obchodech, které se nedají jednoduše posměšně přejmenovat, nemají normální červené eLko. Hrůza.
  • Po té, co U2 svou pochybnou písničkou jednou provždy zrušili status The Ramones jako cool kapely, trička s logem The Ramones byla nahrazena tričky s logem kapely Misfits jakožto jediné punk-rock tričko v obchodě, kde jinak prodávají oblečení, které nejlépe vypadá vyžehlené.
To nechápu. Nechápu, proč to ty řetězce dělají. Proč své zákazníky vystavují zesměšňování a urážkám od ožralých pankáčů, kteří si budou ověřovat autenticitu fanouškovství lidí s tímto punk-rock tričkem. Že ano, většina triček, co mají v těchto krámech, jsou akorát nějaký malůvky a písmenka, která zpravidla nic moc neznamenají. U zbytku se člověk může nedopatřením podílet na prznění kultu.

Sám občas nevím o světě a je možné, že jsem se někdy v minulosti dopustil ničení legend. Proto jsem po vzoru Billa Mahera opět vytvořil nové pravidlo, které má tuto nepříjemnost odstranit. Tady je:

Nové pravidlo pro obchody s oblečením aneb Lex In hybrid moments, give me a moment!

(1) Jakákoliv aluze na jakémkoliv prodávaném oděvu musí být uvedena a vysvětlena na štítku, aby zákazník věděl, do čeho jde a kdo všechno ho může považovat za znesvětitele kultu.

(2) Pravidlo se týká všech prodejen s oblečením, o jejichž existenci se běžný člověk dozví tak, že ho vidí na ulici nebo v obchoďáku. Netýká se to obskurních obchodů, které si vygooglujete, protože hledáte obskurní zboží.

(3) Například, kdyby název tohoto zákona byl vytištěn na oděvu, na štítku by byl uveden text podobný tomuto:

„In hybrid moments, give me a moment!“ je úryvek z textu písně Hybrid Moments od americké punk-rockové kapely Misfits, jejíž tvorba je výrazně ovlivněna hororovou estetikou. Jejich texty často pojednávají o zombících a jiných nestvůrách.

Citovaná píseň Hybrid Moments je o souboji punk-rockové kapely s klasickou hororovou nestvůrou – člověkem, který nemá tušení, co je ta kapela zač a přesto si v H&M koupí její tričko.

„If you gonna scream, scream with me
Moments like this never last
When new creatures rapes your face
Hybrids open up the door“

Začátek písně odkazuje k narušení vztahu kapela-fanoušek, který je formován vyřváváním frustrací fanoušků spolu s hudbou dotyčné kapely. Doby, kdy tričko kapely nosí jenom ti, kteří si ke kapele vytvořili vztah účastí na koncertu nebo protáčením jejich desek do zblbnutí. Brzy se objevují ti, co neví, o co jde, a přesto na sobě nosí tričko kapely, páč ho měli v krámě. To jsou hybridi – vypadá to jak fanoušek, ale není to fanoušek a opravdový fanoušek mu za to chce rozbít hubu.

Jak si kapela vysvětluje motivaci lidí k pořízení jejich trička, najdeme v další části textu:

„Oh baby when you cry
Your face is momentery
You hide your looks behind these scars“

Člověk, co nemá tušení, o co jde, je schopen rozpoznat žánr, ke kterému tričko odkazuje, ale ne odkaz na konkrétní kapelu. Tričko si kupuje jako odraz momentální nálady, které odpovídá motiv. Nálada brzy zmizí, ale tričko tomu člověku zůstane. Druhou možností je, že člověk si kupuje to tričko a vzdáleně tuší, o co jde. Kupuje si ho jako převlek, který ho udělá víc cool na místech, kde je více lidí, kteří také vzdáleně tuší, o co na tom tričku jde, například na Rock for People.

Hybridi přijímají autenticitu, která jim nenáleží. Tričko symbolizuje hloubku souznění s kapelou – jizvy na duši, které se fanoušek snažil zahojit poslechem té kapely, nebo jizvy z bestiálního poga při koncertě. (Jelikož to tak není, při styku s opravdovým fanouškem dochází k evoluci hybridů – ubudou jim v průměru dva zuby.)

Samotná citovaná část textu „In hybrid moments, give me a moment“ představuje jedinou efektivní zbraň proti vzniku hybridů - při hybridizaci v obchodě sdělit lidem, k čemu konkrétní oděv odkazuje a co od nich ostatní mohou očekávat. Část lidí, ti co nebudou chtít být za blbce, si nákup rozmyslí.

Tento text zároveň inspiroval vznik Nového pravidla pro obchody s oblečením, které zadává obchodům povinnost informovat zákazníky o popkulturních odkazech na oblečení.

Takže bacha, když na sobě budete mít tento oděv, lidi vás mohou automaticky podezírat z pozérství, testovat autenticitu vašeho fanouškovství, chtít po vás deset korun nebo cigáro, protože pankáči drží pohromadě, a když budete vypadat moc hipsta, můžou vám i jednu natáhnout.

Jo, a to moje tričko je kdyžtak tady, propíraná písnička níže.


Já teď jdu zjistit, kam se Evropské komisi zasílají návrhy na úpravu legislativy...

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis