čtvrtek 6. listopadu 2014

Miloš Zeman v Číně zklamal. A přitom si mohl zadělat na Nobelovu cenu míru

Na to, co Zeman předvedl v Číně, se nemůžu dívat pozitivně ani já. Je mi jasný, že ve vedlejším paralelním vesmíru Miloš místo Krtečka do Číny vezl Rákosníčka do Vietnamu, takže mohlo být i hůř, ale to je akorát dívání se na věci méně negativně. Byla to katastrofa. Takový Miloš Zeman by řekl, že to zkurvil.

Nejhorší nebylo to, co napovídal do televize. To bylo jenom bezpředmětné opilecké žvanění z cesty. Miloš Zeman po celou návštěvu v Číně nasával víc než obvykle, aby dobře reprezentoval české průmyslníky. Součástí jeho doprovodu v Číně byli i zástupci pivovarů Lobkowicz a Templářských sklepů Čejkovice. Chtěl jim pomoct k uzavření velkých kšeftů, tak ukázal, že jejich produkty pravidelně a v hojné míře užívá.

Jednalo se o stejný přístup k propagaci domácího průmyslu, jaký využívají ostatní představitelé států například při výběru vozů – německá kancléřka střídá auta různých německých automobilek, britská královna dělá parádu v Bentley a Papež jezdí ve třicet let starém Renaultu, který po večerech bastlí s biskupama.

Záměr měl Zeman pěkný, ukázal se však jako chyba. Kvůli tomu ožrání nechal naprosto nestoudně vyšmelit Krtečka. Přiznejme si, Krteček byl jediný člen výpravy, který Číňany zajímal. Všechny navázané obchodní vztahy byly akorát cenou za něj. Čínskou lidovou republiku stál hodně, ale Česká republika z toho nic moc mít nebude.

Je mi zcela jasné, jak k tomu došlo. Petr Kellner jednou dostal nápad rozvíjet svoje podnikání v Číně. Na schůzce s velvyslancem si řekli něco jako:
Kellner: „Soudruzi, jak jsem vás již dříve informoval, zpracovali jsme si analýzu vašeho finančního trhu a všimli jsme si, že doposud nemáte obsazen segment lichvy. S jednou naší společností – Home Credit – máme v této oblasti bohaté zkušenosti.“
Soudruh: „Pane Kellere, vážíme si vaší nabídky, ale o obsazení tohoto segmentu nemáme zájem. Víte, u nás v Číně to není úplně ideální – popravujeme lidi, jak na běžícím páse, tolerujeme nejnechutnější pracovní podmínky, zničili jsme životní prostředí, a když do GPSky v autě zadáte Náměstí nebeského klidu, navede vás rovnou do kriminálu. Nechceme situaci našeho lidu už dále zhoršovat, a proto vás musíme odmítnout. A navíc, když jsme si před naší schůzkou proklepli obchodní podmínky Home Creditu, rozhodli jsme se, že vás do Číny nepustíme, ani kdybychom nějaké lichváře potřebovali. Uznejte sám, že kdyby se u nás dali půjčit peníze jen s vašimi smluvními podmínkami, klesla by kvalita života v Číně na úroveň Severní Koreje.“
Kellner: „To chápu, ale mohl bych vám pomoci se získáním Krtečka.“
Soudruh: „Pokračujte.“
Nakonec se domluvili a na státní návštěvě všechno doklepali.

Miloš Zeman zdatně asistoval tomu, že Petr Kellner se napakuje a v Číně výrazně klesne kvalita života. A když nepočítáme těch pár lahvinek Templářského, kterými čínští komunisté budou trávit tibetské mnichy, kola českého průmyslu se moc neroztočí.

Víme, jak to u těchhle PPF chodí – finanční toky přes Kypr, sídlo v Nizozemsku, Sting na vánočním večírku… Samá synonyma pro šmelo. A to ještě vzali do svého letadla Zemana jenom na zpáteční cestu. Když tam za ně tak kopal, mohli ho snad vzít i tam. Nevděčníci. Hrůza.

Je docela ostudné, že díky prezidentské návštěvě Číny, která měla získat důležité investice pro český průmysl a zvýšit zaměstnanost, vznikne jenom jedno pracovní místo – dělník, co bude vyrábět placky „Miloš Zeman není můj prezident.“. A přitom ta návštěva mohla mít takový úspěch. V Číně by zaručila dodržování lidských práv a České republice by vedle pracovních míst přinesla i pandy.

Na ty Číňany existuje naprosto jednoduchý recept: Když po Krtečkovi tak šíleli, že za něj byli ochotni zaplatit i brutálními represemi vlastního obyvatelstva (jak se říká: „Včera tanky, dneska poskytovatelé spotřebitelského financování.“), určitě by jim nevadilo vyměnit Krtečka za dvě pandy, byznys za miliardu pro nějakou strojírenskou firmu a důsledné dodržování lidského práva na život (včetně zrušení trestu smrti).

 Krteček se stěhuje do Číny

Až by se plánovaný seriál Krteček a panda stal celosvětovým trhákem, nabídl by Zeman Číňanům další kšeftík, kde by se setkala postava z večerníčků s čínským symbolem. Tentokrát by to byl velkofilm Víla Amálka a Opičí král. Nic moc bychom za to nechtěli, jenom důsledné dodržování práva na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí v Číně, dvě pandy a byznys za miliardu pro výrobce těsnění nebo tak něčeho. Z Víly Amálky by se stal další megahit (že jo, většinou tam, kde nemají blondýnky, po blondýnkách šílí, šla by na dračku).

A pak už by se ty filmy, byznys, dodržování lidských práv a import pand do České republiky sekal jak cvičky u Bati:
2018 – Pat a Mat staví Čínskou zeď za lidské právo nebýt podroben nuceným pracím a službám
2019 – Tygr, drak a zvířátka pana Krbce za lidské právo na důstojnost a osobní čest
2020 – Jak ševci zvedli vojnu pro Rudou knížku za lidské právo vlastnit majetek
2021 – Untitled Team Movie with Černokněžník Zababa as a villain za lidské právo na nedotknutelnost obydlí

Po tomhle bijáku, kdy se Večerníčkové postavy a jejich čínští sidekickové setkají v týmu podobnému The Avengers a rozdrtí Zababovu armádu vražedných vlaků typu Maglev, už jednoduše projdou i slabší kusy jako Vydrýsek v rýžovém poli nebo očividné product placementové blitky jako Mach, Šebestová a OnePlus One/Xiaomi Mi4/Huawei Honor 6/nebo kdo dá víc.

Výsledkem toto obchodování s Čínou by byla demokratická Čína respektující lidská práva (víc než Česká republika), Nobelova cena pro Miloše Zemana za demokratizaci Číny, pandí rezervace v Jeseníkách, velkolepá filmová série, která by zastínila ambiciózní plány Marvel Studios s nedávno vyhlášeným směřováním marvelovského filmového univerza, Warner Bros s Justice League a dalšími bijáky podle komiksů DC i Disneyho s návratem Hvězdných válek.

No jo, jenomže to by Miloš Zeman nesměl chlastat.

A to ani nemluvím o tom, že Zeman kvůli té návštěvě ignoroval svoji nejdůležitější ústavní povinnost – položit věnec k Národnímu památníku na Vítkově při oslavách Dne vzniku samostatného československého státu...

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis