neděle 9. března 2014

Pravý důvod ruského dobrodružství na Krymu

Přestože máme tolik médií plných tolika komentátory a analytiky, všichni pomíjejí pravý důvod, proč Vladimir P. poslal armádu na Krym. Důvod rychlého ruského take overu Krymu je jiný než všechna ta povídání o obnovování sféry vlivu.

Jak jistě víte, olympiáda v Soči Rusům trošku zhořkla, páč jejich hokejovej mančaft vypadl ve čtvrtfinále s Finskem. To je blbý, když ty hry stály všechny prachy světa. Za dva roky se v Rusku bude konat světový fotbalový šampionát. Vladimir P. nemůže dovolit další fiasko a tak se rozhodl připojovat země, kde uměj trošku kopat do balónu. Pamatujete si na Ševčenka? Ano? Putin taky. Proto šla Ukrajina jako první. Kdo ví, jaký bouráci tam teďka podepisují smlouvy Realu Madrid.

Tento plán – neztrapnit se jako v Soči – dává trochu smysl a Vladimir P. nekecá, když říká, že obsazením Krymu, obhajuje zájmy Rusů. Mistrovství světa bude hodně sledovaná záležitost a Rusko si nemůže dovolit, aby se jim na žal zase uchlastal milion lidí. Rusů sice mnogo, ale jak poklesl počet obyvatel, když ruský hokejky hrály v devadesátkách kulový, tam mají všichni dobře na paměti.

Situaci navíc zhoršuje fakt, že nejlepší ve fotbale jsou padlá impéria – Itálie, Francie, Německo, Španělsko, Velká Británie. Teď seriozně hrozí, že tyto řady favoritů rozšíří i USA. Za to si může Vladimir P. trochu sám. To on teď zastiňuje Baracka O. při každé mezinárodní krizi. A je celkem jedno, jestli zrovna stín na nejmocnějšího muže pokryteckého světa vrhají ruské tanky nebo vyjednavači. Jestli Rusové přestanou obchodovat s ropou v dolarech, má americká reprezentace jistý semifinále…


Jenom teda nevím, zda tahle Vladimirova taktika bude proveditelná v širším měřítku. Podle všeho se zatím zdá, že Rusové nemají dost bojové techniky na zabrání dalšího území, když pořádně neobsadili ani tu Ukrajinu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis