neděle 9. února 2014

Jak se pokusit změnit svět a nemít výčitky, že se to nepovedlo

Změnit svět je velký úkol. Povede se to jen málokomu. Je to totiž výsada velkých hráčů.

Když píšu „změnit svět“, nemyslím tím takový to „Když změníte sebe, ovlivníte okolí a tím změníte svět“, ale těžkotonážní zlepšení současného stavu světa. Tady to inspirativní povídání, jak svět mění každý, jsou výmluvy stejně jalové jako argumentace flinků a pětkařů, že i Einstein propadal z matematiky a žalostný prospěch o mém potenciálu nic neříká. Možná že neříká, ale spíš říká.

Tohle omlouvání vlastních failů je třetiligová záležitost bez teoretické možnosti postupu do vyšší soutěže. Já vám dneska sdělím způsob, jak si omluvit svůj fail, že se vám nedaří změnit svět. Tato technika vymlouvání kope první ligu s reálnou možností trapného angažmá v předkole Ligy mistrů.

Je to celý o určení si svého cíle. Když uvažujete o změně světa, asi bojujete za nějakou svou věc, která je více či méně řešitelná. Stačí si jenom předefinovat cíl. Musíte upravit svou misi, která je větší než vy, aby byla neřešitelná. Vystihněte při tom esenci proměny, která naráží na mantinely proveditelnosti. Musíte se dostat na level, kdy se o vaší snaze o nápravu světa dá říct pouze: „Ty vole, to z objektivních důvodů není možný.“. A v ten moment dejte svému úkolu všechno.

Pohoříte, ale až za vámi někdo doleze a prohlásí o vašem údělu klasická slova „Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeš dělat.“, budete kontrovat slovy „Však dělám všechno, co můžu.“.

Svět sice nezměníte, ale nebudete mít depku, že se dalo něco změnit. Navíc budete mít solidní výmluvu, proč to v první řadě vůbec nešlo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis