středa 29. ledna 2014

The Last Pale Light in the West

Dnes jsem dočetl knížku Cormaca McCarthyho Krvavý poledník, o kterém se na přebalu píše, že je považován za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století a taky že v době vydání šokoval svou brutalitou. Cormac McC popisuje, jak to tehdy v polovině devatenáctého století chodí na hranicích Spojených států a Mexika, když se začne vykupovat skalp Indiána za sto dolarů.

Přestože moje představy o Divokém západě jsou formovány Karlem Mayem a kapelou Please the Trees, brutalita mě nešokovala. Spíš mě šokovalo, že je jedna z hlavních postav – soudce Holden – jedním z nejlepších padouchů všech dob a vzdálených národů. Nikdo jiný nikdy jindy neměl stylovější entrée do příběhu z postav všeho, co jsem kdy četl, viděl, slyšel anebo se kdy tvářil, že jsem to četl, viděl, slyšel.

V doslovu (nebo jak se jmenuje to čtení na konci knihy, kde vám zjistíte, co o knížce máte říkat ve společnosti, když jste ji nepochopili) se píše, že předobrazem soudce byl Satan, Šiva nebo jakýkoliv zlý protihráč hlavního klaďase jakéhokoliv náboženství. Já osobně v soudci viděl bílého heterosexuálního muže, takže jsem možná určitě debil.

Všichni totiž – Američané, Mexičané, Indiáni – jsou v tom příběhu čuráci, ale přesto jedině Soudce rozhoduje, kdo bude žít a kdo ne. Taky ostatním připisuje to, co sám dělá, a žene za to proti nim ostatní. Navíc se z každé své prasárny vykecává směsí moudrostí zděděných po dávných evropských myslitelích. Když nad tím tak přemýšlím, pro mě jako liberálního levičáka je bílý heterosexuální muž to, co pro křesťany Satan, takže to asi nakonec sedí…

Každopádně jsem chtěl hlavně sdělit, že písničkář Ben Nichols inspirován postavami z této knihy nahrál EP The Last Pale Light in the West. Jestli je to dobrý, nevím. Nemohl jsem se dostat přes první písničku, což je celkem seriozní megahit, který možná znáte z Walking Dead (z toho dílu jak se vrátil Governor). Doporučuju.


A tu knížku taky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis