neděle 12. ledna 2014

Co jsem se dnes dozvěděl o pilířích naší civilizace

Mám jednoho kamaráda. Jmenuje se Toník a zaráz studuje všechny typy archeologie, které se v České republice dají studovat, kromě egyptologie. Vyznačuje se tím, že mi volá vždy, když se ve svých toulkách světem potká s nějakým problémem, který by se dal vyřešit od počítače. Třeba, když jede do Brna do knihovny a zapomene si objednat knížky. Nebo, že je v Londýně u Hyde Parku a potřebuje, abych se mrkl na ubytování pro dvacet lidí. A tak.

Když mi volal tentokrát, čekal jsem něco vypečeného. Třeba, že je vykopávkách na Blízkém východě a někdo to tam začal bombardovat a jestli bych nemohl najít číslo na nejbližší misi mírových sil OSN nebo tak něco. A ono poprvé nic akčního. Jenom jestli bych si nepřečetl jeho bakalářku a vychytal nějaký chyby. Tak jsem řekl, že jo.

Rád bych řekl, že jsem se z té práce, která pojednává o tom, jak Římani učili stavět barbary baráky v provincích, dozvěděl mnoho zajímavých věcí, ale bohužel tomu tak nebylo. V té směsi latiny a názvů stavebního nářadí to moc nešlo. Představte si, ty vole, že ani jednomu náčiní nepřezdíval synonymem pro ženský pohlavní orgán… Nevím, jak jeho vedoucí bakalářské práce, ale můj vedoucí z brigády na stavbě by to nestrpěl. Nejsrozumitelnější z toho všeho byl chemický vzoreček pro hašení vápna. Nekecám. Nikdy jsem ty písmenka s malými číslíčky neviděl raději.

Samozřejmě té práci křivdím. Jedna informace, která obrátila mé dosavadní vnímání světa tam byla. Toník tam píše, že pracovní nástroje, které Římani používali, se za celou dobu trvání říše nezměnily a dodnes vypadají podobně jako tehdy. Jakože je to jeden z přínosů Antiky dnešní civilizaci.

Když jsem to četl, tak jsem se málem složil smíchy, ale když nad tím přemýšlím, dává to smysl. Řecko-římská vzdělanost, jeden z pilířů naší civilizace, se zpravidla dává do páru s židovsko-křesťanskou morálkou, ale ty pracovní nástroje tam dávají víc smyslu. Zavazuji se, že ode dneška budu řecko-římskou vzdělanost párovat výhradně s řecko-římskými pracovními nástroji. To je ten opravdový pilíř naší civilizace. Intelekt a lopaty – antický jing jang.

Žádné komentáře:

Okomentovat

ShareThis